Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Carson, Kevin

Home > breadcrumbs: Jr-Sr High School > breadcrumbs: Staff > breadcrumbs: Carson, Kevin >

Working...

Ajax Loading Image

 

2016-2017 Sports Schedules

by Kevin Carson

June 28, 2016

2016-2017

Varsity Football JV Football JH Football Varsity Volleyball JV Volleyball
C Team Volleyball JH Volleyball Cross Country Varsity Basketball JV Basketball
C Team Basketball JH Girls Basketball JH Boys Basketball Varsity Wrestling JH Wrestling
Varsity Track JH Track Boys Golf    

 

VARSITY FOOTBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
08-26-16 Friday ElginPublic/Pope John Elgin 7:00pm
09-09-16 Friday Palmer Burwell 7:00pm
    Homecoming    
09-16-16 Friday Amherst Amherst 7:00pm
09-23-16 Friday CWC Burwell 7:00pm
09-30-16 Friday West Holt Atlinson 2:30pm
10-07-16 Friday Clearwater/Orchard Burwell 7:00pm
10-14-16 Friday Ainsworth Burwell 7:00pm
    Parents Night    
10-21-16 Friday Boyd County Spencer 7:00pm
Back to the Top
RESERVE FOOTBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
09-06-16 Tuesday Ravenna Burwell 6:00pm
09-12-16 Monday Fullerton Burwell 5:00pm
09-19-16 Monday Central Valley Wolbach 6:00pm
09-26-16 Monday Palmer Palmer 6:00pm
10-03-16 Monday Ainsworth Ainsworth 6:00pm
10-10-16 Monday Ansley/Litchfield Burwell 6:00pm
10-17-16 Monday West Holt Atkinson 6:00pm
         
    Back to the Top    
JUNIOR HIGH FOOTBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
09-19-16 Monday Central Valley Wolbach 4:00pm
09-26-16 Monday Palmer Palmer 4:00pm
10-03-16 Monday Twin Loup Burwell 4:00pm
10-10-16 Monday Ansley/Litchfield Burwell 4:00pm
10-17-16 Monday West Holt Atkinson 4:00pm
         
    Back to the Top    
VARSITY VOLLEYBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
09-01-16 Thursday Triangular  Atkinson 5:00/6:00/7:00pm
    North Central, West Holt
09-06-16 Tuesday Triangular St. Edward 5:00/6:15/7:30pm
    St. Edward, Humphrey St Francis
09-08-16 Thursday Triangular Burwell 5:00/6:15/7:30pm
    Neligh-Oakdale, Fullerton
09-15-16 Thursday Triangular  Greeley 5:00/6:15/7:30pm
  Central Valley & NE Christian    
09-17-16 Saturday Gibbon Invite Gibbon  9:00am
09-20-16 Tuesday Triangular Grand Island 5:30/6:30/7:30pm
    Heartland Lutheran & Palmer
09-22-16 Thursday Ainsworth Burwell 7:00pm
09-24-16 Saturday Hampton Invite Hampton 9:00am
09-27-16 Tuesday Arcadia/Loup City Burwell 7:00pm
10-04-16 Tuesday Anselmo-Merna Merna 7:00pm
10-06-16 Thursday Triangular Sargent 5:30/6:30/7:30pm
    Twin Loup, Riverside
10-11-16 Tuesday CWC Chambers 7:00pm
October 13 & 15 Thur. & Sat. Conference Tournament Himphrey TBA
10-18-16 Tuesday Elgin Pub-Pope John Burwell 5:00/6:15/7:30pm
    Parents Night    
10-24-16 Monday Spalding Academy Spalding 7:30pm
10-31-16 Monday Sub Districts TBA TBA
11-01-16 Tuesday Sub Districts TBA TBA
11-03-16 Thursday District Final TBA TBA
November 10-12 Thurs – Sat State Lincoln TBA
    Back to the Top    
JUNIOR VARSITY VOLLEYBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
09-01-16 Thursday Triangular  Atkinson 5:00/6:00/7:00pm
    Rock County, West Holt
09-12-16 Monday Twin Loup Taylor 6:00pm
09-22-16 Thursday Ainsworth Burwell 6:00pm
09-27-16 Tuesday Arcadia/Loup City Burwell 6:00pm
10-04-16 Tuesday Anselmo-Merna Merna 6:00pm
10-11-16 Tuesday CWC Chambers 6:00pm
10-18-16 Tuesday Elgin Public/Pope John Burwell 6:15pm
10-24-16 Monday Spalding Academy Spalding 6:30pm
Back to the Top
“C” TEAM VOLLEYBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
09-10-16 Saturday St. Paul Tournament St. Paul 9:00am
09-12-16 Monday Twin Loup Taylor 5:00pm
09-22-16 Thursday Ainsworth Burwell 5:00pm
09-27-16 Tuesday Arcadia/Loup City Burwell 5:00pm
10-04-16 Tuesday Anselmo-Merna Merna 5:00pm
10-18-16 Tuesday Elgin Public/Pope John Burwell 5:00pm
    Back to the Top    
JUNIOR HIGH VOLLEYBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
09-12-16 Monday Twin Loup Taylor 4:00pm
09-19-16 Monday West Holt Atkinson 6:00pm
09-24-16 Saturday Ainsworth Tournament Ainsworth 9:00am
09-27-16 Tuesday Arcadia/Loup City Burwell 5:00pm
10-03-16 Monday Ord Burwell 5:00pm
10-08-16 Saturday West Holt Tournament  Atkinson 9:00am
10-11-16 Tuesday CWC Chambers 3:00pm
    Back to the Top    
BOYS & GIRLS VARSITY CROSS COUNTRY SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
09-01-16 Thursday Ainsworth Invite Ainsworth 4:00pm
09-06-16 Tuesday Centura Invite Centura 4:30pm
09-15-16 Thursday Ravenna Invite Ravenna 4:15pm
09-23-16 Friday Ord Invite Ord 4:30pm
09-29-16 Thursday West Holt Invite Atkinson 4:00pm
10-07-16 Friday Goldenrod Conference Central City 4:00pm
10-13-16 Thursday Districts TBA TBA
10-21-16 Friday State Kearney TBA
    Back to the Top    
VARSITY BASKETBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
12-01-16 Thursday Fullerton Burwell 6:00/7:30pm*
12-02-16 Friday North Central Bassett 6:00/7:30pm
12-09-16 Friday Ravenna Ravenna 6:15/8:00pm
12-10-16 Saturday West Holt Burwell 5:30/7:00pm
12-16-16 Friday St. Edward St. Edward 6:00/7:30pm
12-20-16 Tuesday Twin Loup Sargent 6:00/7:30pm
12-28-16 Wednesday Elba Burwell 6:00/7:30pm
December 29-30 Thur&Friday Madison Holiday Tournamet Madison 2:00pm
01-03-17 Tuesday Ainsworth Burwell 6:00/7:30pm
01-05-17 Thursday Central Valley Burwell 6:00/7:30pm*
01-09-17 Saturday Humphrey St. Francis Humphrey 6:00/7:30*
01-10-17 Tuesday Riverside Cedar Rapids 6:00/7:30pm
01-12-17 Thursday Ord Burwell 6:00/7:30pm
Jan 14-21 Sat – Sat Goldenrod Conference St. Paul TBA
01-24-17 Tuesday Palmer Palmer 6:00/7:30pm
01-27-17 Friday Arcadia-Loup City Loup City 6:00/7:45pm
02-03-17 Friday Spalding Academy Spalding 6:00/7:30pm*
02-04-17 Saturday Nebraska Christian Burwell 6:00/7:30pm
    PARENTS NIGHT    
02-09-17 Thursday CWC Girls only Burwell 6:00/7:30pm 
02-10-17 Friday Heartland Lutheran Burwell 6:00/7:30pm
02-17-17 Friday CWC Boys only Bartlett 6:00/7:30pm
Feb 13,14,16 Mon – Thurs Girls Subdistricts TBA TBA
Feb 20,21,23 Mon - Thurs Boys Subdistricts TBA TBA
02-24-17 Friday Girls District Final TBA TBA
02-28-17 Tuesday Boys District Final TBA TBA
March 2-4 Thurs – Sat Girls State Lincoln TBA
March 9-11 Thurs – Sat Boys State Lincoln TBA
*Boys play First      
    Back to the Top    
JUNIOR VARSITY BASKETBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
12-01-16 Thursday Fullerton Burwell  TBA*
12-02-16 Friday North Central Bassett TBA
12-09-16 Friday Ravenna Ravenna 4:30
12-10-16 Saturday West Holt Burwell 2:30pm
12-16-16 Friday St. Edward St. Edward TBA 
12-20-16 Tuesday Twin Loup Sargent TBA
12-29-16 Thursday Madison Holiday Tournament Madison 2:00pm
12-30-16 Friday Madison Holiday Tournament Madison 2:00pm
01-03-17 Tuesday Ainsworth Burwell TBA 
01-05-17 Thursday Central Valley Burwell TBA*
01-07-17 Saturday Humphrey St. Francis Humphrey TBA*
01-10-17 Tuesday Riverside Cedar Rapids TBA
01-12-17 Thursday Ord Burwell 3:30pm
01-24-17 Tuesday Palmer Palmer TBA
01-27-17 Friday Arcadia-Loup City Loup City 4:30pm 
02-03-17 Friday Spalding Academy Spalding TBA*
02-04-17 Saturday Nebraska Christian Burwell TBA
02-09-17 Thursday CWC Girls only Burwell 6:00pm 
02-10-17 Friday Heartland Lutheran Burwell TBA
02-17-17 Friday CWC Boys only Bartlett 6:00pm
*Boys play First      
    Back to the Top    
C TEAM BASKETBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
12-05-16 Monday Ainsworth Burwell 6:00pm
01-09-17 Monday Ord Burwell 6:00/7:30pm
01-30-17 Monday Broken Bow Broken Bow TBA
         
         
    Back to the Top    
JUNIOR HIGH GIRLS BASKETBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
11-10-16     Thursday Arcadia-Loup City Burwell 4:00pm
11-17-16 Thursday North Central Bassett 6:30pm
11-22-16 Tuesday Ord Burwell 6:00pm
11-28-16 Monday Atkinson Burwell 6:30pm
11-29-16 Tuesday O’Neill St Mary’s O’Neill 6:30pm
12-05-16 Monday Elgin Pub/Pope John Elgin 5:00pm
12-08-16 Thursday O’Neill O’Neill 6:30pm
12-12-16 Monday CWC Bartlett 6:30pm
    Back to the Top    
JUNIOR HIGH BOYS BASKETBALL SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
01-23-17 Monday North Central Burwell 6:00pm
01-26-17 Thursday Arcadia-Loup City Burwell 4:00pm 
01-28-17 Saturday Riverside Tournament  Cedar Rapids 9:00am
01-30-17 Monday Broken Bow Broken Bow TBA
02-02-17 Thursday Elgin Public/Pope John Elgin 5:00pm
02-06-17 Monday Ord Ord 6:15pm
02-13-17 Monday Ainsworth Burwell 6:00pm
    Back to the Top    
VARSITY AND RESERVE WRESTLING SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
12-01-16 Thursday West Holt Triangular Atkinson 6:00pm
12-02-16 Friday Ravenna Invite Ravenna 1:00pm
12-09-16 Friday Sargent Invite Sargent TBA
12-16-15 Friday Ravenna JV Ravenna 2:30pm
12-17-16 Saturday Kearney Catholic Invite Kearney 10:00am
01-06-17 Friday Burwell Invite Burwell 11:30am
01-13-17 Friday Elm Creek Invite (JV only) Elm Creek 2:30pm
01-14-17 Saturday West Holt Invite Atkinson 9:30am
01-19-17 Thursday Central Valley Quad Greeley 5:00pm
01-20-17 Friday Gothenburg Duals Gothenburg 2:00pm
01-27-17 Friday Ord Invite Ord 3:30pm
01-28-17 Saturday Ainsworth Ainsworth 10:00am
02-03-17 Friday Clearwater/Orchard Invite Clearwater 11:30am
February 10-11 Fri – Sat Districts TBA TBA
February 16-18 Thur. – Sat State Omaha TBA
02-25-17 Saturday Dual Championships Kearney TBA
    Back to the Top    
JUNIOR HIGH WRESTLING SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
11-05-16 Saturday Valentine Invite Valentine 10:00am
11-10-16 Thursday Burwell Invite Burwell 4:00pm
11-22-16 Tuesday Ord Burwell 6:30pm
11-29-16 Tuesday Sandhills/Thedford Invite Dunning 1:00pm
12-02-16 Friday O’Neill Invite O’Neill 5:00pm
12-05-16 Monday Anselmo-Merna Invite Merna 11:00am
    Back to the Top    
VARSITY TRACK SCHEDULE
DATE DAY OPPONACE TIME
03-23-17 Thursday Arcaia-Loup City Invite Loup City 11:00am
03-31-17 Friday Pleasanton Invite Kearney 8:45am
04-07-17 Friday South Loup Invite Arnold 10:00am
04-13-17 Thursday Burwell Invite Burwell 9:00am
04-20-17 Thursday West Holt Invite Atkinson 2:00pm
04-24-17 Monday Central NE Championships Grand Island TBA
04-28-17 Friday Goldenrod Conference Burwell 10:00am
05-03-17 Wednesday St. Edward Invite Fullerton 8:30am
05-11-17 Thursday Districts TBA TBA
May 19-20 Fri-Sat State Track Meet Omaha TBA
    Back to the Top    
BOYS & GIRLS JUNIOR HIGH TRACK SCHEDULE
DATE DAY OPPONENT PLACE TIME
04-04-17 Tuesday Ravenna Invite Ravenna 1:00pm
04-11-17 Tuesday Centura Invite Centura 1:00pm
04-18-17 Tuesday Burwell Invite Burwell 1:00pm
04-27-17 Thursday Ord Invite Ord 3:00pm
05-01-17 Monday Goldenrod Conference Burwell 10:00am
    Back to the Top    

 

Back To Top